sobota, 15 listopada 2014

ROK 2014 część 1

Populizm


Władza, utrzymanie się przy władzy liderów i partii politycznych doprowadza do absurdu. UK/Cameron po hipotetycznej rezygnacji z UE zafundowałby sobie największy kryzys gospodarczy od lat! Wystarczy elementarna znajomość ekonomii. A jednak populizm i głupota zwyciężają, nie tylko w Anglii.

Słońce, o koniach na biegunach

 


Słońce przebiegunowało się :-) Przebiegunowanie słońca nie wywołało niczego, co odczulibyśmy w realu. W sieci można znaleźć apokaliptyczne wizje - są już nieaktualne.

Chili

 


Zjadliwość papryczek Chili jest wedle mojego amatorskiego osądu od 1 do najmarniej 500. Walczyłem właśnie z taką mocniejszą. Ufff, życie nie będzie już takie same...

Algorytm Google w 2014

 


Polska wódka i Hugh Laurie

 
Sprzeciwiając się polityce Rosji - rosyjska wódka jest w porządku jeśli chcesz wyczyścić piekarnik. Pić odtąd trzeba polską. Szkoda, że tylko z wódki jesteśmy znani, ale dobre i to ...?
Trzy czwarte gorzelni jest w zagranicznych rękach, połowa w rosyjskich.

Przyzwoici ludzie i życie


Prędkość 45/50 km/h ślisko, marznący deszcz, szklanka, łagodny zakręt: poślizg - niosło na czołówkę, kontra i wolałem nie kombinować czyli rów. Zycie od nowa! :-) Żeby było fajnie po 5 minutach byłem na drodze. Zatrzymało się 4 młodych ludzi Hondą i facet terenówką z rejestracją WZ, a rów był głęboki i stromy. - Jednak są przyzwoici ludzie na tym świecie! Wielkie dzięki i brawo dla takich...

Syrena

 


Nowa polska Syrena, prototyp jeździ po ulicach - jak wam się podoba? W całym biznesie chodzi o marketing, w tym przypadku - "na przeszłość" - ma sens, ma przeszłość (nawiązanie do wzorów), ma też historię np. polskiego wzornictwa. Samochód ma mieć podstawową funkcję: przemieszczać się i mało palić. Miło, że się coś dzieje...

O Marku Hłasce

 


Marek Hłasko wielki pijak i jeszcze większy talent literacki. Człowiek swoich czasów. Napisałby jeszcze dobre książki. Brakowało dojrzałości. Trochę za hermetyczny dla młodych pokoleń. To dla nich - nie ta Warszawa, nie te Góry i krok w Chmury... Link

Szekspir w szpitalu


Państwowi komornicy, przysłani przez Państwowych sędziów zajmują Państwowe szpitale? Do tego powołany przez Państwowy urząd dyrektor ukrywa Państwowe konto bankowe, za które pójdzie siedzieć do Państwowego zakładu karnego. Czyli Szekspir - w jak Wam się podoba? :-)

Cichociemni
Powtarzanie tych samych błędów


Wiesz, czym jest szaleństwo? Powtarzaniem tych samych zachowań z nadzieją na uzyskanie innych, lepszych rezultatów. Bądź rozsądny, naucz się wyciągać wnioski z błędów. Według naukowców to właśnie trafna i konstruktywna samoocena jest jedną z kluczowych zdolności przedsiębiorców odnoszących największe sukcesy.

FB technofobia


10 lat FB - technofobia? - Z pewnością tak, taki znak czasów. Korzystając z narzędzi elektronicznych - pozbawionych sfery werbalnej komunikacji - tracimy czas i relacje w świecie rzeczywistym. Komunikaty w świecie FB są krótkie, ubogie, pozbawione "prawdy" - namawiają, zachęcają, do "słusznej wizji". Łatwo kliknąć, prosto jest zignorować... Ludzie tak dalece zapamiętują się w kontaktach wirtualnych, że zapominają o pracy, jedzeniu, miłości, kontaktach z własnymi dzieciakami.

Obsesja szkoleń i coachingu

 

„Wystarczy to sobie zaplanować i zwizualizować. Wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, trafi się przystojny, dojrzały i zaradny życiowo mężczyzna”. Przybysz założyła też Couch Institute i ma ofertę dla przedsiębiorczych kobiet: sama szkoli kołczów i kołczinie w przechodzeniu „od pasji do pieniędzy”. Chętnych na bycie kołczem nie brakuje. Link

Strona szpiegów


Po przeczytaniu wywiadu Moniki Olejnik z byłym polskim "szpiegiem". Dziwie się, że poniekąd "inteligentni" ludzie mieszają optyki i tematy. Tym sposobem wkrada się "fałsz" do oceny rzeczywistości. Jeszcze gorzej jest po "prawej stronie" - zatem nie ma żadnej dobrej strony? :-)

Ryszard Kukliński też szpieg

 


Kuklińskim powodowały dwa główne fakty - wykorzystanie wojska do tłumienia "demokracji" (jak bo to dalej nie dookreślić) i drugi ważniejszy, w przypadku konfliktu zbrojnego (zaplanowanego przez CCCP) Polska i Polacy przestaliby istnieć - o czym wiedziały obie strony, a wschodnia traktowała jako nieuniknione wyrachowane straty pierwszego rzutu. Fizycznie teren naszego kraju przestałby istnieć. Nieodwołalnie, na zawsze, na wieczność. Pustynia nuklearna... Kuklińskiemu chodziło zapewne o to, że wspierając układ warszawski może przyczynić się do wojny, której my jako Naród nie mogliśmy wygrać. Zawsze z konfrontacji wyszlibyśmy przegrani, nieodwołalnie.

Jesteśmy głupi!


"Żeby demokracja liberalna przetrwała najbliższe 50 lat, muszą zajść bardzo istotne zmiany polegające na odzyskaniu idei równości w jakiejś sensownej formie, co nie jest proste i nikt nie wie, jak to robić. Ja w każdym razie nie wiem. Wiem tylko, że żyjemy w świecie, gdzie 85 osób ma majątek większy niż połowa ludzkości, czyli 3,5 miliarda ludzi.

Zorientowałem się, że w liberalizmie zaczyna dominować składnik indywidualizmu, który po kolei wypiera inne ważne wartości i zabija wspólnotę.

Zapanowało złudzenie, że każdy człowiek może żyć osobno, w ramach swojej osobistej wolności gdzieś tam pracować, zarabiać możliwie jak najwięcej, używać życia jak najwięcej, a ktoś tam będzie nami rządził. Można się zająć własnymi przyjemnościami, a nie zawracać sobie głowy sprawami tego świata.

Kryzys nie dlatego wstrząsnął światem, że padły giełdy i przyszła recesja. Wstrząsnął, bo okazało się, że eksperci to jest całkowita fikcja.

W tym czymś, co dzisiaj nazywamy polityką, nie ma wybitnych jednostek. Z jakiegoś powodu selekcja do polityki jest negatywna, pewnie dlatego, że lubimy wybierać ludzi takich jak my sami. A potem dostajemy od nich dokładnie to, czego nieświadomie pragniemy - dawkę środka usypiającego.

Bo społeczeństwo stwarza dziś nadzieję, daje obietnicę i jednocześnie nie umie się z niej wywiązać. Na tak masową skalę nie było tego nigdy wcześniej.

Bo po prostu zgłupiałem tak samo jak reszta świata.

Źródłem wszystkich naszych problemów jest upadek myślenia. W gruncie rzeczy o to chodzi. Myślenia, które traktowało samo siebie nieprawdopodobnie poważnie. Skupić się i przeczytać cztery kolumny czegoś istotnego bez żarcików, przerywników, czegoś, co nie zostało umajone atrakcyjnymi zdjęciami, filmikiem - to jest dziś wyczyn jak wyprawa na Marsa." Link

O księżycu


170 ton pozostałości po lądowaniach na księżycu. Link

O UFO


A ten film jest krótszy - były minister obrony Kanady Paul Hellyer otwarcie mówi o UFO, że są, że byli, że nas strofują, a ma to mamy głęboko w poważaniu...Ptaki


Obserwowałem jak kawki dyskutowały ze srokami, i chyba (nie pamiętam) te ostatnie przekonały je do "przekazania" lokalizacji na gniazdo - pokazały inne miejsce na pobliskim dachu. Pierwsze zabrały swoje patyki z drzewa i przeniosły się, druga para zebrała swoje i skleciła "nowy dom", na upatrzonym miejscu. Niestety drzewo było narażone na podmuchy wiatru i te drugie musiały się wynieść. Całość obserwacji niezapomniana. Podobne doświadczenia zmieniają optykę co do inteligencji jako takiej i świata braci "mniejszych".

Paweł Zalewski o śmierci Zbigniewa Romaszewskiego

 


Przyłączcie się proszę do wyrazów współczucia jakie płyną w stronę rodziny wielkiego Polaka - Zbigniewa Romaszewskiego, wieloletniego parlamentarzysty i wspaniałego polityka, ojca i Polaka. Wzór etosu senatora i polityka, w 2011 roku odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, był człowiekiem, który całym swoim życiem i wieloletnia aktywnością pokazał co to godność, i że polityka to nie okładanie się maczugami, ale poszukiwanie konsensu i rozwiązywanie problemów ludzi. W PRL to on, wraz ze swoją równie zaangażowaną rodziną, głównie żoną Zofią wskazywał drogę mojemu pokoleniu, a swoim życiem pokazał jak bardzo trzeba być ludzkim i wrażliwym by rozumieć czym są prawa człowieka i jak wielkiego hartu ducha potrzeba, żeby skutecznie ich bronić. Jestem przekonany, że jego wartości będą żyły w sercach wielu z nas.


O blogach modowych


Obserwacje z rynku ilość tak zwanych blogów modowych (live coś tam), ich klonów, pomysłów wzorowanych na wzorcach przechodzi pojmowanie rozumienia. Autorki "reakcji", "dopasujcie się do świata", że o moim "ja" nie wspomnę ... Terabajty oczekiwań.

O nauce religii


Religia w szkole, to pogrzeb wiary. Bez względu czy wierzymy, czy nie. To tak jak niewierzący zapominają na "studiach" o ETYCE - bez której nie istnieje "prawidłowo i rzeczowo" żadna profesja - nawet zabójcy(?) :-) Tylko kobiety mogą dawać życie z miłością....

O różnicach 


"Obawiam się radykałów, którzy uznają wszelkie różnice między kobietami i mężczyznami za szkodliwe stereotypy kulturowe i chcą je zlikwidować, wprowadzają sztuczne parytety i administracyjnie dekretują rzeczywistość." - Ojciec Kozacki / Wywiad bezpłatnie niedostępny

Kłótnie

 
Putin i Rosjanin


Siergiej Kowalow
, znany obrońca praw człowieka, dysydent, więzień łagrów sowieckich: "Czego się spodziewaliście po ppłk. KGB, po kraju, którym rządzą oficerowie służb specjalnych. Nam, Rosjanom, powinno być wstyd, że wybraliśmy takiego nikczemnego człowieka prezydentem i godzimy się tak długo na jego rządy. Ale nie mogą bez wstydu słuchać tego, co w tej dramatycznej sytuacji mówią przywódcy Zachodu. Myślę, że Putin zdecydował się na dzisiejszy krok po tym, jak w piątek Obama wygłosił swoje oświadczenie w sprawie Ukrainy - o "zaniepokojeniu", o ewentualnych "konsekwencjach" ataku na Krym. Myślę, że nasz podpułkownik zrozumiał słowa prezydenta USA jako carte blanche na agresję. Zachód już nie pamięta, że i USA i Wlk. Brytania są gwarantami integralności terytorialnej Ukrainy i mają teraz obowiązek reagować. My, obywatele Rosji, też mamy taki obowiązek. Myślę, że wkrótce usłyszycie głosy protestu z Moskwy."

Ukraina i Rosjanie


Na Krymie się nie skończy, wszystko na to wskazuje, Ukrainie w odbudowie kraju to nie pomoże - kolejne kilka lat w tył, destabilizacja. Tylko co to Putina obchodzi? Najgorsza jest bierność Rosjan, to wiele mówiący fakt. Powinien nam wszystkim dać do myślenia i otworzyć oczy na lata, na długo, na dziesięciolecia? My pomrzemy a Rosja się nie zmieni...

W niedzielę w różnych miejscach Moskwy Siły specjalne policji OMON zatrzymały ponad 260 osób, które protestowały przeciwko możliwemu wysłaniu wojsk rosyjskich na Ukrainę. Także w Petersburgu policja zatrzymała co najmniej 20 protestujących. - Wielki szacunek dla takich Rosjan.

13 marca 1989 roku narodził się nowoczesny internet


13 marca 1989 roku pracownik CERN Tim Berners-Lee przedstawił wizję wykorzystania hipertekstu. Tak podobno narodził się internet. Umownie możemy przyjąć zatem, że sieć obchodzi 25 lecie :-)

Maciej Nowak czyli o rzemieślnikach


"Potrzebowałem pilnie zreperować podarty prochowiec. Z dnia na dzień. Alternatywą było kupno nowego za 800 zł, ale niezależnie od niemałej kwoty i tak nie mogłem znaleźć rozmiaru 5XL. Poszedłem do punktu Poprawki krawieckie niedaleko mojego mieszkania. Filigranowa starsza pani troskliwie obejrzała płaszcz i powiedziała, że to może być trudne, bo rozdarcie poszło przez środek materiału. Ale podjęła wyzwanie, a nawet zgodziła się, że zrobi to na najbliższy poranek. - Ale to będzie kosztowało 25 zł - obwieściła z pewnym lękiem. Jęknąłem. - W żadnym wypadku, proszę pani, nie ze mną takie numery. Pani zadrżała. - To ma kosztować przynajmniej 50 zł, to przecież superekspres! - zagrzmiałem. - Ale ja nie mam tego w cenniku. - To proszę zmienić cennik. Naprawdę uważam, że polscy rzemieślnicy powinni zacząć cenić swoje umiejętności, tym bardziej, że gdy rano odebrałem płaszczyk rozdarcie było prawie niewidoczne."

Marek Belka czyli o bankach


Miałem wizytę w banku w ub. tygodniu. Pan był rozbrajająco bezczelny...

"Prezes Narodowego Banku Polskiego zarzucił bankowcom, że "zachowują się nieetycznie" i te zachowania "mogą być groźne zarówno dla banków oraz całego społeczeństwa". (...) Dostało się od niego także "polisolokatom", oferowanym przez niektóre banki. Prezes NBP stwierdził, że nawet pomijając "skomplikowaną strukturę takich instrumentów", to wątpliwości etyczne budzi już sam sposób ich oferowania klientom."

Tadeusz Ross o seniorach


DRODZY SENIORZY! KOLEŻANKI I KOLEDZY!
Dziś skończyłem 76 lat. Dużo? Dla mnie nie. Nie chcę mówić, że to dopiero połowa życia, bo to pewnie byłaby nieprawda, ale mogę powiedzieć, że to SIŁA WIEKU. Tak, właśnie siła! Chcę Wam uświadomić fakt, że mimo swoich lat jestem człowiekiem nad wyraz aktywnym (czasami nawet za, czemu nie może się nadziwić moja 30 lat młodsza żona), wciąż pracuję zawodowo i w sensie artystycznym: gram, występuję, śpiewam, uczę się grać na fortepianie, piszę książki i sztuki teatralne, szlifuję obce języki, choć już znam cztery, ale przede wszystkim jestem aktywny – jak to się kiedyś zwykło mówić – na niwie społecznej. Od ośmiu lat jestem związany z polityką (ale w tym pozytywnym sensie, który też istnieje), byłem radnym w Radzie Warszawy, byłem posłem na Sejm RP VI kadencji, a obecnie jestem europosłem w Parlamencie Europejskim. Żadne zdobycze cywilizacyjno-techniczne nie są mi obce. Pracuję z komputerem, mam tysiące fanów na facebooku, zamieszczam wiadomości na Twiterze, mam tableta i iPada, a nawet jak trzeba potrafię naprawić komputer. Piszę o tym nie dlatego żeby się przed Wami chwalić, tylko dlatego żeby Wam pokazać, że tak MOŻNA. My, seniorzy, nie możemy i nie chcemy czuć się wykluczeni z życia społecznego. Chcemy, musimy i POTRAFIMY być aktywni. Chcemy żeby nasza wiedza była wykorzystywana, a nie odrzucana i niezauważana. Tego się domagamy od władz, od decydentów, od Sejmu i od Europarlamentu. To właśnie nad naszą wspólną przyszłością pracuję w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. To właśnie dla nas, seniorów, chcę zbudować szeroką drogę wśród gąszcza zawiłych, bzdurnych przepisów i przeszkód rzucanych nam pod nogi. Jestem jednym z Was, więc dla Nas (dla siebie też) chcę zdobyczy cywilizacji i ułatwień, a przede wszystkim uznania naszego doświadczenia i mądrości życiowej. Nie poddawajcie się seniorzy, żyjcie pełnią życia, zaskoczcie wnuka czy wnuczkę, gdy Wam powiedzą, że jesteście zgredy, pokażcie im swojego facebooka i bloga. Pamiętajcie: STAROŚĆ NIE ISTNIEJE! Ona jest tylko w naszych głowach, a przecież z głową można zrobić wszystko. Wystarczy tylko sobie powiedzieć: JESTEM NA TYLE MŁODY ŻEBY NIGDY NIE BYĆ STARY!

O samolotach F-16


F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół)– samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Samolotu w różnych wersjach używają Stany Zjednoczone (część z nich stacjonuje w Europie) oraz inni członkowie NATO np.: Belgia, Dania, Holandia, Norwegia, Portugalia, Grecja i Turcja (i inne kraje). Polskie Siły Powietrzne używają maszyny zdolnej wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, w wersji C/D Block 52+, jest to NAJNOWOCZEŚNIEJSZY wariant F-16 w NATO.

Obecnie jest to najpopularniejszy samolot bojowy świata.
– Mamy rakiety umożliwiające rażenie celów naziemnych z odległości 75 km, jednak chcielibyśmy podnieść zdolności rażenia do 300 km – powiedział gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, prezentując program modernizacji polskiej armii na lata 2013–2022.

Wbrew obiegowym i medialnym opiniom, kupiony przez Polskę F-16 był w praktyce najlepszą ofertą (myśliwiec najtańszy w przetargu - Gripen i Mirage 2000 były droższe i nie lepsze), jednocześnie optymalną - polskie F-16C/D Block 52+ są fabrycznie nowe, posiadają wyposażenie całkowicie różne od pierwszych wersji, wyposażone w nowszy silnik o większym ciągu, a ich zaawansowane systemy zakłócania elektronicznego są najlepsze na świecie!

Handel, Polska, a Rosja


Konflikt handlowy byłby bolesny dla niemieckiej gospodarki, ale niósłby śmiertelne zagrożenie dla gospodarki Rosji - mówił szef BGA Anton Börner. Według obliczeń jego organizacji handel z Rosją tworzy zaledwie 1 proc. unijnego PKB, natomiast dla Rosji handlowanie z Unią jest o wiele bardziej istotne - stanowi 15 proc. jej PKB.

78 mld euro wyniosła ubiegłoroczna wymiana handlowa Niemiec z Polską. Z Rosją była o 1,5 mld mniejsza...

Świat wzrostu


Czas najwyższy wyzwolić się z dogmatu wzrostu. Problem w tym, że choć żyjemy dziś w społeczeństwie zaawansowanej technologii, to ciągle mamy mózg z epoki kamienia łupanego, który zmusza nas do zachłanności.

O Sokratesie (popularne)


Pewnego razu przychodzi do Sokratesa rozemocjonowany człowiek.
- Hej, Sokratesie, czy słyszałeś, co najlepszego zrobił twój przyjaciel?
- Chwileczkę - przerywa mu mędrzec.
- Czy przecedziłeś to, co chcesz mi powiedzieć przez trzy sita?
- Trzy sita? Pyta zdumiony człowiek.
- Tak, mój kochany, trzy sita.
Pierwszym sitem jest prawda. Sprawdziłeś, czy wszystko, co zamierzasz mi powiedzieć, jest prawdą? - Nie, tylko słyszałem jak ktoś to opowiadał i..
- Otóż to! Ale na pewno przecedziłeś przez drugie sito? Sito dobra. Czy to, co chcesz mi powiedzieć, ma przynajmniej służyć czyjemuś dobru? Rozmówca zaprzeczył:
- Nie, przeciwnie.
- Aha! - przerwał Sokrates. - Zatem pozwól, abyśmy wykorzystali trzecie sito i zapytali, czy to, co masz mi do powiedzenia, jest konieczne!
- No, niezupełnie.
- Zatem - jeśli to, co chcesz mi powiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani konieczne, zapomnij o tym i nie obciążaj tym siebie i mnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz