wtorek, 4 listopada 2014

ICANN

Co dalej z globalnym nadzorcą domen ICANN? 


W ciągu najbliższych czterech tygodni ma rozstrzygnąć się wyprowadzka ICANN za granicę Stanów Zjednoczonych - przyszłości sposobu zarządzania internetem zdecyduje około setka osób (19 oficjalnych członków i 78 uczestników obrad).Panowie z CWG [Cross Community Working Group to Develop IANA Stewardship Transition Proposal on Naming Related Functions / Grupa robocza przygotowująca propozycję przeniesienia kierownictwa IANA w zakresie funkcji związanych z nadawaniem nazw] mają za zadanie opracowanie planu reorganizacji zarządzania ICANN po uwolnieniu tej instytucji od amerykańskiego Departamentu Handlu.

Jak zmienić tę sytuację w taki sposób, by stworzyć sprawiedliwe, międzynarodowe warunki zarządzania internetem?

Dotychczas w ramach CWG odbyły się trzy telemosty, wymieniono zapewne wiele maili, żaden z nich nie przyniósł ostatecznych rozstrzygnięć.
---

(Wikipedia) ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) to instytucja odpowiedzialna obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Została powołana do życia 18 września 1998 r. w celu przejęcia od rządu USA funkcji nadzorowania technicznych aspektów Internetu.

Formalnie ICANN jest prywatną organizacją non-profit, o statusie firmy zarejestrowanej w stanie Kalifornia, której rząd USA przekazał czasowo prawo nadzoru nad systemem DNS, przydziałem puli adresów IPv4 oraz IPv6 dla tzw. Regional Internet Registries RIR oraz rejestracją numerów portów.

Najważniejszym ciałem decyzyjnym ICANN jest Rada Dyrektorów, którzy są raz do roku wybierani przez potencjalnie wszystkich użytkowników Internetu (tzn. że każdy kto ma dostęp do sieci może oddać swój głos). W praktyce jednak na Dyrektorów ICANN głosuje średnio ok 100 000 osób, głównie "świadomych" członków Internet Society i IETF, a więc niewielki ułamek wszystkich internautów. Głosowanie odbywa się za pomocą e-maili.
---
https://twitter.com/ICANN
https://www.facebook.com/icannorg 
https://www.icann.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz