wtorek, 18 listopada 2014

ROK 2014 część 2

Dialog


Ludzie nie rozmawiają, publikują w internecie swoje obiady, otoczenie, dzieci i zwierzęta. Robią to by się pochwalić, dowartościować? Brakuje im czasu na ważne tematy. Bo gdzie są te rozmowy o sztuce, o świecie wokół, o naszych problemach realnych. Zagubienie? Osamotnienie...

Dyplomacja czyli jak Polak z Turkiem

 


600 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją zobowiązuje do tego, by zapewnić dobre formy współpracy i przyjaźni naszych krajów na następne sześć wieków – oświadczyli w Ankarze prezydenci obu krajów, Bronisław Komorowski i Abdullah Gül. Narodowy Bank Polski i Turecka Mennica Państwowa, która w Turcji ma prawo do emisji monet, podjęły inicjatywę wyemitowania dwóch srebrnych monet kolekcjonerskich, polskiej i tureckiej, o nominałach 20 zł i 50 TRY. 600-lecie stosunków polsko-tureckich upamiętnione zostało uchwałą Sejmu, w której czytamy: Turcja - mimo wojen, jakie toczyły się między Rzecząpospolitą a Imperium Osmańskim - jako jedyny sąsiad nie wzięła udziału w rozbiorach Polski, ani nigdy ich nie uznała [obok Szwajcarii], mimo, że w 1795 r. Polska przestała istnieć jako państwo - czytamy w dokumencie. W uchwale przypomniano również, że wielu polskich patriotów, m.in. Józef Bem, znalazło schronienie na tureckiej ziemi.

W końcu Turcja nie uznała rozbiorów Polski, bo tak mocno wcześniej dostała od nas w cztery litery, że nie uwierzyli...? Przekazywane za pośrednictwem Turków perskie, arabskie i tureckie słowa do dzisiaj obecne są w naszym języku. Bezpośrednio z języka naszych ówczesnych wrogów do polszczyzny weszły m.in. słowa basza, bej, horda, buława, burka, kołczan, rumak, ułan, tabun, wataha, kołpak. Tureckim wpływom zawdzięczamy też określenia używane dziś zupełnie potocznie, jak np. "kiecka”, "kapuś”, czy "bulić”.

Broń jądrowa


Broń jądrowa do tej pory została użyta tylko dwukrotnie, przez Amerykanów. I tyle. Nikt więcej z posiadaczy tej broni do niej nie sięgnął. W historii wojen i wojskowości to fenomen. Wyprodukowano broń, której zasadniczym sensem jest jej posiadanie. Głównym celem jest odstraszanie i zastraszanie / gen. Bolesław Balcerowicz
Porównanie potencjałów wojskowych USA i ROSJI infografika


W obronie myśliwych


Lisy i Jenoty niszczą ekosystem, zabijają kuropatwy, bażanty i zające oraz ptactwo gniazdujące na ziemi. Nie narzekajmy na myśliwych gdy chronią naturę, nawet kiedy polują.

Wątpliwości i demokracja. Aforyzmy, myśli, cytaty...


- Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości. / Helmut Schmidt (Bertrand Russell)
- Brak wątpliwości to znak, że zatrzymałeś się w rozwoju. / Paulo Coelho, Brida
- Charakter to brak wątpliwości, charakter to uporczywość trwania przy swoim zamiarze choćby nie wiem jak bezsensownym, charakter to brak wyobraźni, charakter to wrodzona tępota, charakter to nieszczęście ludzkości. / Tadeusz Konwicki, Mała apokalipsa
- Wątpliwości pozwalają zachować młodość. Pewność to jakby złośliwy wirus. Zarażasz się nim na starość. / Arturo Pérez-Reverte, Mężczyzna, który tańczył tango
- Demokracja żyje z kompromisu. Kto nie umie zawierać kompromisów, jest bezużyteczny dla demokracji. / Helmut Schmidt
- Ślimacze tempo jest normalnym tempem każdej demokracji. / Helmut Schmidt

Rosjanie


- Coś się popsuło w rosyjskiej duszy: W ciągu ostatnich 20 lat ludzie strasznie oddalili się od siebie. Już nie chodzimy w gości, nie nakrywamy stołów. Jesteśmy wyobcowani. Wszędzie widzimy wrogów. / Andriej Zwiagincew, reżyser

O Drogach, bieganiu i drzewach


Co do biegania popieram całym sobą, ale zamknięcie zbyt wielu ulic to nieporozumienie, bo po jaką cholerę jednocześnie "Wisłostradę i Wał"? Logiki w tym żadnej nie ma - zamykać można z głową. - Jednocześnie gratuluję wszystkim uczestnikom zakończenia tego bałaganu z sukcesem! :-) Zarażajcie bieganiem innych...Co do drzew przy drogach popieram apel Krzysztofa Hołowczyca szpalery zaniedbanych badyli zabijają ludzi. - Jakiś późno średniowieczny zwyczaj? Jakieś wytyczanie drogi przez pole? Można odsunąć od pasa ruchu, można zmienić w krzewostan (najlepiej). Nikt nad tym nie panuje, nikt tym się nie zajmuje. - Straż się wzywa, jak po burzy trzeba przejechać i tyle z pozytywów, dla strażaków ;)

Uczciwy jak Polak


Psychologowie z Instytutu Gallupa zmierzyli uczciwość: stworzyli sytuację, w której ludzie mogą wybrać, czy zachować się uczciwie, czy nie. W latach 80 nie udało przeprowadzić się miarodajnego badania, bo skradziono narzędzia badawcze - jajka i puszkę. Obecnie powtórzono próbę, wystawiono puszkę na pieniądze plus jajka i kartkę z informacją, że jedno ma określoną cenę (dopasowaną do ceny rynkowej w danym kraju). Badanie przeprowadzono w kilku miastach. Nie zapłaciło tylko kilka osób (np. jedna w Warszawie), z dużej grupy testowej! Jest progress ;)

Czas

 


Błędy będą zawsze, nie ma cudów. Zawsze wszystko można zrobić lepiej. Trzeba pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jak chce się za dużo, za wspaniale, to się traci te pięć minut gdzie można coś zrobić, bo się za głośno dyskutuje i traci się czas. A czas jest tym czynnikiem, który jest nie do odrobienia. Raz straconego czasu nigdy się nie odzyska. Link

Polak pozytywnie zakręcony

 

   
Pierwszy udany rejs kajakiem z Europy do Ameryki - Aleksander Doba samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Podróż rozpoczął 5 października w Lizbonie. Po przepłynięciu ok 9 tys. kilometrów dobił do wybrzeży Florydy. Ludzie pozytywnie zakręceni! :-)

Weryfikacja czyli znów o szpiegach


"Jeden z tych, których tam poznałem, powiedział: "Wiesz co, ja właściwie równie dobrze mógłbym być świetnym księdzem". W pierwszym momencie lekko mnie zatkało. Ale nagle pojąłem, w czym rzecz. Funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa i ksiądz oznaczali taki sam awans, czyli takie samo przebicie szklanego sufitu. I jako ksiądz, i jako oficer wywiadu mógł być równie sumiennym, gdzie trzeba sprytnym, rzetelnym, lubianym przez ludzi, potrafiącym wzbudzić zaufanie, umiejętnie zarządzającym parafią, jak i wyznaczonym dla siebie terenem operacyjnym. Oczywiście wciąż mówię o ludziach dużo starszych ode mnie. To było niezwykle ciekawe doświadczenie.

Kiedyś nawiązałem kontakty z ich byłymi przeciwnikami, a więc z ludźmi ze służb brytyjskich. Mandaryni, potomkowie Normanów, z elitarnych służb specjalnych Jej Królewskiej Mości - światowcy, którzy od urodzenia mieli wszystko. Wtedy znowu coś zrozumiałem. Dlaczego wywiad sowiecki osiągał tak wielkie sukcesy na terenie Anglii. Przecież po drugiej stronie byli chłopscy synowie z Ukrainy, z Kazachstanu, Karelii, diabli wiedzą skąd jeszcze. Ich siłę stanowił ten chłopski spryt, zwierzęca intuicja i przebiegłość, odporność na stres i wschodnia cierpliwość, zdolność przeżycia w najcięższych warunkach. Taka konfrontacja nie mogła się dobrze skończyć dla potomków Normanów." Link


Nie pal trawy


Nie wypalaj trawy na polu! W ogniu giną grzyby, porosty i glony glebowe, które sprawiają, że ziemia jest żyzna, umierają także organizmy, które są odpowiedzialne za ograniczanie liczby szkodników roślin uprawnych. W wyniku wypalania następuje spadek plonowania traw nawet o 30 procent, a gazy i dym roznoszą się na obszarze nawet kilkudziesięciu kilometrów, co przyczynia się do wzrostu chorób układu oddechowego.

Co tam Panie na Ukrainie?


Większość Ukraińców woli Unię Europejska od Unii celnej z Rosją, ale koncepcja wejścia do NATO ma więcej przeciwników, niż zwolenników.

Gdyby w najbliższym czasie odbyło się referendum dotyczące takich kwestii, jak status używanych na Ukrainie języków (ukraińskiego i rosyjskiego), możliwa federalizacja państwa, ewentualna integracja z UE, Unią Celną czy wejście do NATO, chciałoby wziąć w nim udział ponad 82 proc. wyborców - pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez centrum analityczne im. Razumkowa i grupę "Rating".
- 71,4 proc. ankietowanych zagłosowałoby za państwem unitarnym (17,1 proc. było przeciw), 59,5 proc. opowiedziałoby się za językiem ukraińskim jako jedynym językiem państwowym (36,5 proc. przeciw), 59,2 proc. poparłoby członkostwo w UE, a 23,9 proc. - członkostwo w tworzonej przez Rosję Unii Celnej. Za wejściem Ukrainy do NATO opowiedziałoby się 39,5 proc. ankietowanych, gdy 45,9 proc. byłoby członkostwu w NATO przeciwnych. / Sondaż przeprowadzono od 28 marca do 2 kwietnia we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu. Przepytano 3011 respondentów. Margines błędu nie przekracza 1,9 proc.

Google


Poza bezpośrednim wspieraniem polityków sprzyjających korporacji przez fundusz o nazwie NetPAC Google finansuje ok. 140 różnych fundacji, think tanków i NGO'sów.

Pensje


Z ostatnich danych Eurostatu wynika, że Polska pod względem udziału płac w PKB znalazła się na szarym końcu europejskiego ogona. O czym to świadczy? - O ogromnej presji pracodawców, którzy przechwytują większość zysków. Jeśli ktoś w Polsce zarabia znacznie powyżej średniej, to ktoś inny musi zarabiać mniej. Przeciętny Polak w stosunku do nakładów pracy dostaje zbyt małą pensję i przez to za mało wydaje. Niepokojąco niski udział płac w PKB wpływa na niższą konsumpcję, ponieważ kupujemy mniej towarów i usług tworzonych przez firmy.


Nanotechnologe


Polacy w czołówce walki z rakiem! - Nanocząsteczki polisacharydowe wypełnione cytostatykiem mają być skuteczne jak kule dum-dum, które dotkliwie raniąc obezwładniają przeciwnika i precyzyjne jak pociski samosterujące, które namierzają cel: po dotarciu do komórek rakowych będą uzbrajać się i niszczyć je. Bez szkody dla zdrowych tkanek. Skuteczność takich nanocząsteczek jest zdumiewająca - na coś takiego onkologia czekała od lat.

Konstytucja

 


Często nie zdajemy sobie sprawy, ale Konstytucja 3 Maja to najpoważniejszy dokument zbliżający nas do cywilizacji zachodu. Skok prawny, porównywalny z przystąpieniem Polski do UE. W świadomości społecznej kolejny wolny dzień od pracy przedłużający majówkę. Przydałaby się edukacja historyczna, bez zadęcia, rzeczowa, mądra. Ludzie wstydzą się artykułować jej doniosłość.

Sztuczna inteligencja

 


Stephen Hawking powiedział: Sztuczna inteligencja może być największym błędem ludzkości. Chodzi o hipotetyczny punkt w przyszłym rozwoju cywilizacji, w którym postęp techniczny stanie się tak szybki, że wszelkie ludzkie przewidywania staną się niemożliwe. Głównym wydarzeniem, mającym do tego doprowadzić, byłoby stworzenie sztucznych inteligencji przewyższających intelektualnie ludzi, co nauka przewiduje w niedalekiej przyszłości. Takie sztuczne inteligencje mogłyby opracowywać jeszcze wydajniejsze sztuczne inteligencje, wywołując lawinową zmianę w technologii poza kontrolą człowieka. Za kilkadziesiąt lat najdalej, może dojść do przejęcia kontroli nad światem przez maszyny.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza